RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA:
„Procedura uzgadniania planu ochrony obszarów, obiektów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie w zakresie zagrożeń o charakterze terrorystycznym”
DZIEŃ PIERWSZY
(prezentacje multimedialne, wykorzystanie Internetu, pokaz środków mogących zostać użytych przez terrorystów, pytania, dyskusja)
System antyterrorystyczny RP – poziomy, fazy działań, organy odpowiedzialne, organy pomocnicze i opiniodawczo-doradcze |
Załącznik antyterrorystyczny. Co powinien zawierać? Etapy uzgadniania. Standardy oraz środki bezpieczeństwa fizycznego |
Metody dokonywania ataków terrorystycznych, najczęstsze cele i miejsca. |
Możliwość wykorzystania przez terrorystów środków CBRN. |
Aktualne zagrożenia terrorystyczne w Polsce i państwach Europy. Podsumowanie pierwszego dnia zajęć. Pytania, dyskusja. |
Po pierwszym dniu szkolenia uczestnicy powinni nabyć praktyczne umiejętności z zakresu:
- Opracowania aktualnej analizy zagrożenia terrorystycznego w Polsce i na danym obszarze;
- Poznania metod oraz najczęstszych celów i miejsc ataków terrorystycznych, co pozwoli na zaplanowanie i zastosowanie adekwatnych środków przeciwdziałania;
- Zdefiniowania zakresu odpowiedzialności poszczególnych służb i organów administracji rządowej w zakresie przeciwdziałania i zwalczania zagrożeń terrorystycznych.
DZIEŃ DRUGI
(prezentacje multimedialne, pytania, dyskusja, wykorzystanie Internetu, zajęcia praktyczne)
Omówienie wybranych aspektów ustawy o działaniach antyterrorystycznych oraz wybranych przepisów wykonawczych (katalog incydentów terrorystycznych, stopnie alarmowe), stanowiących zalecenia i rekomendacje do załącznika antyterrorystycznego”. Zajęcia praktyczne z opracowania procedury reagowania w przypadku wprowadzenia stopni alarmowych. |
Rządowe portale: MSWiA, RCB, ABW – przegląd możliwości wykorzystania w „załączniku AT”. |
Podział obiektów z uwagi na sposób i poziom ochrony. |
Ustawa o ochronie osób i mienia. Uwagi w zakresie opracowywania planów ochrony fizycznej i technicznej obiektów. Metodyka opracowania planów. |
Ocena zagrożeń i analiza ryzyka. |
Zajęcia praktyczne („sporządzenie analizy stanu potencjalnych…(..) „zagrożeń o charakterze terrorystycznym”). |
Po drugim dniu szkolenia uczestnicy powinni nabyć praktyczne umiejętności z zakresu:
- Poznania wszystkich elementów, które powinien zawierać „załącznik AT”;
- Znajomości podstaw prawnych opracowania „załącznika terrorystycznego”;
- Kwalifikowania danego czynu zgodnie z katalogiem incydentów terrorystycznych;
- Opracowania informacji o zakresie przedsięwzięć wykonywanych w przypadku uruchomienia kolejnych czterech stopni alarmowych.
- Znać procedury ewakuacji na wypadek wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym.
DZIEŃ TRZECI
(prezentacja multimedialna, zajęcia praktyczne z wykorzystaniem materiałów szkoleniowych, wykorzystanie flipcharta, pytania, dyskusja)
Wybrane aspekty zarządzania kryzysowego w przypadku wystąpienia zagrożenia terrorystycznego. |
Ewakuacja osób przebywających w obiekcie w przypadku ataku terrorystycznego. |
Zajęcia praktyczne – Załącznik antyterrorystyczny – analiza stanu (poziomu) zagrożenia o charakterze terrorystycznym, procedury ewakuacji na wypadek wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Omówienie całości dokumentu. Pytania i dyskusja. |
Podsumowanie i zakończenie szkolenia. Wręczenie certyfikatów . |
Po trzecim dniu szkolenia uczestnicy powinni nabyć praktyczne umiejętności pozwalające na:
- Opracowanie przykładowego (wzorcowego) „załącznika antyterrorystycznego” z dostosowaniem go do specyfiki danej instytucji (lokalizacja, rodzaj i wielkość obiektu, rodzaj prowadzonej działalności).
Opracował: Dariusz Deptała
Dariusz Deptała, mgr, inspektor Policji (pułkownik) w st. spocz. (28 lat służby)
Ukończył studia o specjalizacji prawno-kryminologicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie zdobywał pracując między innymi w jednostkach Komendy Głównej Policji: Biurze Dochodzeniowo-Śledczym, Biurze do Walki z Przestępczością Zorganizowaną, Biurze Kryminalnym, Głównym Sztabie Policji.
Przez 8 lat był naczelnikiem Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego KGP.
Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu szeroko pojętych zagadnień antyterrorystycznych i minersko-pirotechnicznych, min. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Japonii, Irlandii, Holandii. W Wielkiej Brytanii ukończył szkolenia w Wydziale Antyterrorystycznym, a następnie w Wydziale SpecjalnymScotland Yardu. Jako jedna z kilku osób w Polsce ma uprawnienia instruktorskie Scotland Yardu w zakresie wywiadowczych technik śledczych i zwalczania terroryzmu.
Był przedstawicielem Polski w Grupie Roboczej ds. Terroryzmu Sekretariatu Generalnego Rady UE w Brukseli oraz Europolu w Hadze i Grupy Doradczej ds. CBRN w Komisji Europejskiej w Brukseli.
Jest współautorem programu szkolenia z zakresu śledztwa powybuchowego i wykładowcą na tych szkoleniach.
Brał udział w kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych konferencjach dotyczących zwalczania terroryzmu, przestępczości zorganizowanej, w tym z użyciem materiałów oraz urządzeń wybuchowych.
Jest doświadczonym dydaktykiem. Wykładał problematykę przestępczości zorganizowanej i terroryzmu na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie, Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie.
W marcu 2018 r. ponownie ukończył kurs szkolenia obronnego w Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie.
Aktualnie prowadzi zajęcia z następujących zagadnień: przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym i prewencja antyterrorystyczna, w tym z tzw. załącznika antyterrorystycznego, sprawy obronne, zarządzanie bezpieczeństwem obiektów, bezpieczeństwa osobistego.
Szkolenie trwa ok. 21 godzin lekcyjnych.