Trwają prace nad projektem ustawy o jawności życia publicznego
Przygotowywany jest projekt ustawy “o jawności życia publicznego”; możliwe, że we wrześniu opinia publiczna będzie mogła się zapoznać ze szczegółami tego projektu – zapowiedział zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik.
Maciej Wąsik przypomniał, że w styczniu br. minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, zapowiedział zmianę prawa antykorupcyjnego w Polsce, a w ramach planu modernizacji służb specjalnych i nowych przepisów antykorupcyjnych powstaje ustawa “o jawności życia publicznego”.
“Myślę, że niebawem, być może we wrześniu, opinia publiczna będzie mogła się zapoznać ze szczegółami tego projektu. Myślę, że będzie bardzo ciekawy, jeśli chodzi o nowe instrumenty, ale także nowe rozwiązania, które sprawią, że jawność życia publicznego w Polsce będzie większa, co w sposób oczywisty ogranicza korupcję” – powiedział Wąsik.
“Ten projekt będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Chcemy ujednolicić w jednej ustawie wszystkie przepisy antykorupcyjne związane z obowiązkami, które nakładały poszczególne ustawy branżowe” – powiedział Kamiński.
W ustawie ma zostać także uregulowany status tzw. sygnalistów, czyli osób, które informują o nieprawidłowościach w instytucjach. W tym wypadku – jak mówił wówczas minister – chodzi o osoby informujące o korupcji w swoim miejscu pracy lub środowisku. “Chodzi o stworzenie pewnej ochrony dla tych obywateli, tak żeby nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy” – podkreślił minister-koordynator.
Oświadczenia majątkowe samorządowców
Ustawy “samorządowe” nakładają obowiązek składania oświadczeń o stanie majątku m.in. na radnych, wójtów i jego zastępców, sekretarzy, skarbników, kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, a także osoby wydające decyzje administracyjne “w imieniu wójta”.
Radni składają oświadczenie przewodniczącemu rady. Oświadczania zastępcy wójta, osób wydających w jego imieniu decyzje administracyjne, sekretarza gminy czy skarbnika składane są do wójta. Natomiast przewodniczący rady i wójt (burmistrz, prezydent miasta) składają swoje oświadczenia wojewodzie.
Nowe przepisy ws. formularzy oświadczeń majątkowych samorządowców
Od 1 lipca 2017 r. obowiązują nowe regulacje ws. formularzy oświadczeń majątkowych samorządowców. Nowelizacja trzech rozporządzeń w sprawie określenia wzorów formularzy oświadczeń majątkowych samorządowców (na szczeblu gminy, powiatu i województwa) związana była z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP/Serwis Samorządowy PAP