SZKOLENIE REALIZUJEMY NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE FIRM I INSTYTUCJI.
Program szkolenia poniżej przewidziany jest na 1 dzień szkolenia, ok. 8 godzin.
Zachęcamy do kontaktu w celu uzgodnienia dogodnego terminu szkolenia: biuro@ksoin.pl, tel. 32 206 46 00.
Szkolenie z cyberbezpieczeństwa dla pracowników biurowych.
Zbiór zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego w pracy z urządzeniami elektronicznymi, czyli cyberhigiena w codziennych zadaniach i obowiązkach.
CEL SZKOLENIA
Szkolenie omawia przykłady schematów ataków hackerskich, identyfikuje zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu przy pomocy prostego i zrozumiałego języka. Ponadto definiuje czym jest socjotechnika i dlaczego jest taka groźna. Szkolenie ma na celu podniesienie świadomości odbiorcy przy pomocy prezentowanych przykładów. Podanie w jasny sposób wiedzy teoretycznej i przykładów zagrożeń skutkuje pobudzeniem wyobraźni odbiorcy przez co jest on bardziej ostrożny w kwestii zagrożeń w cyberprzestrzeni. Po zakończeniu szkolenia uczestnik ma umiejętności dotyczące zagrożeń internetowych, odpowiedniej reakcji na nie oraz umie je rozpoznawać. Uczestnik zdobywa wiedzę na temat „dobrych praktyk” i zachowania „Cyberhigieny” w obsłudze urządzeń elektronicznych. Podczas szkolenia przedstawione zostaje również w jaki sposób hacker może wykorzystać skradzione dane osobowe – pobudza to wyobraźnie odbiorcy przez identyfikowanie się z ofiarą.
ZARYS SZKOLENIA
- Teoria – rola podnoszenia świadomości w bezpieczeństwie informatycznym.
- Przykłady ataków z ostatniego okresu z wykorzystaniem socjotechnik.
- Wskazówki – Jak chronić się przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni?
PROGRAM SZKOLENIA:
- Wprowadzenie tematu szkolenia.
- Podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy na komputerze.
- OSINT – co to jest biały wywiad, czyli jak i gdzie szukać informacji w sieci.
- Symptomy zainfekowania komputera – przykłady ataków.
- Bezpieczeństwo haseł – budowa, przechowywanie oraz inne bezpieczniejsze metody logowania.
- Podstawowe informacje o atakach na użytkowników – socjotechnika, phishing, spearphishing, malware, pharming, spoofing, spam, spim, scam. Przykłady z życia.
- Podstawy bezpiecznego korzystania ze smartfonu, tabletu.
- Bezpieczne korzystanie z poczty elektronicznej.
- Bezpieczne korzystanie z sieci bezprzewodowych – WI-FI. Rodzaje ataków z wykorzystaniem na sieci bezprzewodowe.
- Do czego cyberprzestępcy mogą wykorzystać nasze dane.
- Prezentacja gadżetów umożliwiających podsłuch, nagrywanie obrazu czy odczyt kart bankomatowych, czyli na co zwrócić uwagę, aby nie zostać nagranym.
- Profil zaufany, a kwalifikowany podpis cyfrowy.
- Cyberhigiena w sieci, czyli zbiór zasad i reguł postpowania dla pracowników zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.
- Dyskusja nt. cyberhigieny w życiu służbowym i prywatnym.
- Quiz.
Piotr Słupczyński
Praktyk, Absolwent studiów MBA na Wydziale Informatyki w Polsko – Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Absolwent studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych o kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne” oraz absolwent Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego z zakresu „Prawa dowodowego i nauk pokrewnych”.
Od ponad dwudziestu lat związany z bezpieczeństwem informatycznym. Były aplikant, a następnie kurator zawodowy w Sądzie Okręgowym dla Warszawy Pragi. Od piętnastu lat zajmujący się ochroną informacji niejawnych, biznesowych i osobowych. Zaangażowany szkoleniowiec zajmujący się podnoszeniem świadomości uczestników w zakresie bezpieczeństwa informatycznego, cyberbezpieczeństwa, socjotechnik itp.
Wykładowca na studiach MBA Cyberbezpieczeństwo w Collegium Humanum międzynarodowej uczelni niepublicznej oraz w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku na kierunku „Business Intelligence. Zarządzanie sukcesem organizacji”. Autor szeregu fachowych artykułów z zakresu cyberbezpieczeństwa opublikowanych m.in. w dwumiesięczniku „Ochrona i Bezpieczeństwo Obiektów i Biznesu” oraz wielu autorskich programów szkoleń odwołujących się do metodyki nauczania. Inspektor Ochrony Danych Osobowych w 3 spółkach. Pełnomocnik Prezesa Zarządu ds. Ochrony Informacji Niejawnych z poświadczeniem bezpieczeństwa wydanym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przeszklony przez ABW z zakresu ochrony informacji niejawnych NATO, Unii Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz ochrony informacji niejawnych w systemach teleinformatycznych. Uczestnik i prelegent w specjalistyczny szkoleniach, warsztatach, konferencjach, seminariach, kongresach.