Jak usunąć swoje dane?
Najczęściej sami nie pamiętamy, w którym momencie zgodziliśmy się na przetwarzanie swoich danych. A te mogą wędrować później z jednej bazy do drugiej. Skutek jest jeden – dostajemy coraz więcej niechcianych ofert.
Podajmy przykład z życia – coraz bardziej powszechne zakupy online. W tym wypadku mówimy o 3 aspektach przetwarzania danych:
- W celu realizacji zamówienia
- W celach marketingowych/handlowych
- Udostępnieniu ich podmiotom trzecim
Należy pamiętać, że bardzo często wymagana jest zgoda na przetwarzanie danych w celach realizacji zamówienia bądź akceptacja regulaminu. Jest to jednak coś innego, niż zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych lub handlowych. Ta ostatnia musi być dobrowolna, co oznacza, że nie można jej wymagać pod naciskiem niemożności złożenia zamówienia.
Jednak szczególnie dotkliwe może okazać się wyrażenie zgody na udostępnienie naszych danych podmiotom trzecim. Taka zgoda właśnie powoduje to, że dzwoni do nas przedstawiciel zupełnie obcej firmy, a my tylko zastanawiamy skąd ma nasz numer… Warto wiedzieć, że taki administrator danych ma obowiązek udzielić nam informacji kto udostępnił mu takie informacje.
Co zrobić, gdy już będziemy zmęczeni nawałem telefonów lub maili? Należy wycofać swoją zgodę kontaktując się z administratorem danych przesyłając pismo pocztą lub drogą elektroniczną, a także telefonicznie. Niestety w przypadku przekazania naszych danych innym podmiotom do każdego administratora danych należy pisać osobno.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej