Chronisz swoje dane w Internecie?
W związku z wejściem w życie tzw. ustawy inwigilacyjnej na różnych portalach pojawiły się artykuły o tym, jak chronić swoje dane w Internecie. Warto wiedzieć, że służby mogą teraz szybciej i sprawniej dowiedzieć się na jakie strony wchodzimy i ile czasu na nich spędzamy, ale już co konkretnie oglądamy pozostaje poza ich wiedzą. Jak najlepiej ochronić swoje dane w Internecie? … Nie korzystać z Internetu. Poniżej przedstawiamy kilka mniej radykalnych porad:
- Korzystanie z przeglądarki Tor zapewnia większą anonimowość w sieci
- Nadawanie haseł dostępu do plików, można także zaszyfrować cały dysk.
- Jeśli chmura to tylko dobrze szyfrowana – warto wypróbować chmurę Mega lub SpiderOak. Lepiej zrezygnować z automatycznych kopii zapasowych – można to zmienić w ustawieniach telefonu.
- Korzystanie z zabezpieczonych skrzynek pocztowych – ProtonMail i Tutanota mają solidniejsze zabezpieczenia niż inne popularne skrzynki.
- Świadome korzystanie z Internetu – to, co wrzucamy do sieci może tylko z pozoru być błahe i nieistotne. Jednak jako zbiór informacji może wykrystalizować się mniej lub bardziej dokładny profil naszej osoby.
- Zakaz tagowania – lepiej uprzedzić swoich znajomych, że nie życzymy sobie, by publikowali i tagowali zdjęcia, na których jesteśmy
- Żadnych prowokacji – nie warto wchodzić na podejrzane strony, by nie znaleźć się w centrum zainteresowania służb.
Na podstawie:
Szerzej na temat zabezpieczenia swojej prywatności można przeczytać na stronie niebezpiecznik.pl