Czy Twoje hasła są bezpieczne?
Przekazujemy kilka praktycznych porad dotyczących bezpieczeństwa, wracamy uwagę na pewne podstawowe wiadomości i zachowania, o których często zapominamy, bo są oczywiste.
Dobre hasło to podstawa. System informatyczny, serwer jest dużo łatwiejszym łupem przy zastosowaniu prostego hasła.
Dobre hasło ma następujące cechy:
- zawiera małe, wielkie litery, cyfry, znaki specjalne,
- ma co najmniej 8 znaków długości, pamiętaj im dłuższe tym lepsze hasło,
- 1 hasło – 1 miejsce logowania,
- jest znane tylko i wyłącznie Tobie (to oznacza, że współpracownicy, ale także dzieci i małżonkowie nie znają Twojego hasła.
Czego nie wolno robić tworząc hasło:
- nie używaj słów, słowniki do ataku siłowego (czyli ataku słownikowego) znają wszystkie słowa polskie, angielskie itp.,
- nie używaj słów pisanych od końca, ciągów cyfr, one także są w słownikach do ataku siłowego,
- nie używaj w hasłach danych z Twojego życia, które łatwo znaleźć: np. imion dzieci, małżonka, psa, dat urodzin, numerów PESEL, numerów telefonów itp. Tego typu dane mogą pomóc włamać się do Ciebie komuś kto Ciebie zna,
- nie używaj jednego hasła w wielu miejscach,
- nie używaj hasła w formie zbitki np. hasłodopoczty, hasłodokontawbanku, łatwo będzie komuś skojarzyć Twój „system” tworzenia haseł.
Dlaczego to takie ważne?
- Haker jest wstanie sprawdzić kilka milionów kombinacji haseł na 1 sekundę, wszystko zależy od mocy jego komputera. Jeśli Twoje hasło znajdzie się w jego bazie haseł to dostanie się do Twojego konta.
- Używając jedno hasło do wielu serwisów narażasz się, że w przypadku wycieku haseł z któregoś serwisu wszystkie inne Twoje konta prywatne i służbowe są jak otwarte na oścież drzwi do Twojego domu.
Wiesz, które hasło jest dla Ciebie najważniejsze?
Najważniejsze hasło dla każdego użytkownika czy to systemów, czy to serwisów internetowych to hasło do Twojej poczty e-mail. To na adres Twojego e-maila trafi np. link do resetu hasła w różnych serwisach społecznościowych, ale i w platformach do płatności, sklepach internetowych. Twój mail jest w pewnym rodzaju twoją tożsamością, która można użyć do zmiany haseł w praktycznie wszystkich miejscach, których używasz.
Jak bezpiecznie przechowywać hasła i jak je zapamiętać w większej ilości?
Naszą pamięć wyręcza managery haseł. Pozwalają one zapamiętać dowolną ich ilość. Długość haseł, ich skomplikowanie przestaje być problemem. Dzięki managerowi haseł otwieramy system, wcześniej pobierając hasło do interesującego nas portalu, systemu, serwisu. Manager haseł przeważnie ma wbudowany generator haseł, dzięki czemu w ułamku sekundy możemy otrzymać hasło o dowolnej długości i skomplikowaniu, które jest wolne od naszych ludzkich przyzwyczajeń, błędów.
Jakie mamy zalety managera haseł?
- pamiętamy jedno hasło do managera haseł,
- manager pomoże nam stworzyć silne hasła do wszystkich interesujących nas zasobów,
- występuje zarówno w wersji stacjonarnej jak i mobilnej.
Publikujemy za https://mecenasit.pl