System wykrywania nieuprawnionej ingerencji w treści cyfrowe (MITIS) na Konferencji Bezpieczeństwa Narodowego
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej pod kierownictwem prof. Andrzeja Dziecha przygotowali system perfekcyjnego wykrywania fałszerstw na zdjęciach i w materiałach wideo, który nosi nazwę MITIS. System jest w stanie zidentyfikować miejsca w treściach cyfrowych, w których zostały dokonane zmiany, a następnie przywrócić pierwotny wygląd obrazu.
System wykrywania nieuprawnionej ingerencji w treści cyfrowe, (MITIS) jest nowoczesnym rozwiązaniem umożliwiającym aktywną ochronę cyfrowych obrazów przed fałszerstwami. Umożliwia dokładną identyfikację regionów obrazu, w których zastosowano niedozwolone modyfikacje zawartości.
Jedną z najważniejszych cech ww. rozwiązania jest możliwość przywrócenia pierwotnej zawartości fragmentów naruszonych. Uszkodzone fragmenty można przywrócić, nawet gdy 67% obszaru obrazu zostanie naruszone. System zapewnia skuteczną, innowacyjną ochronę dowodów cyfrowych.
Grupa badawcza z AGH zaprezentuje na Konferencji Bezpieczeństwa Narodowego – www.kbn.ksoin.pl wysokozaawansowaną technologię na licencji amerykańskiej, jedyną taką w Polsce i wygłosi prelekcję nt: „Ochrona danych i prywatności za pomocą technik cyfrowych znaków wodnych”.
Rozwiązanie zostało opatentowane w USA oraz otrzymało złoty medal stowarzyszenia Wynalazców i Producentów Francuskich (Association des Inventeurs et Fabricants Français) na wystawie Concours Lépine w Paryżu.
Oryginalne materiały filmowe odgrywają niebagatelną rolę w dokumentacji kryminalistycznej policji. Dlatego tak ważne jest, by zebrane dane były wiarygodne. Dzięki opracowanemu na AGH programowi MITIS, nie zdarzy się już przypadek, w którym sfałszowane nagranie zostanie wykorzystane jako materiał dowodowy w postępowaniach sądowych.
Co ciekawe, system jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami rejestrującymi obraz (kamerami cyfrowymi, aparatami czy smartfonami) i może zostać dołączony do używanego w monitoringu oprogramowania, dzięki czemu nagrywany przez kamery obraz będzie chroniony przed manipulacją już w momencie rozpoczęcia jego zapisu.